לא מחכים לשמיטה הבאה

לא מחכים לשמיטה הבאה

הרב יעקב אריאל אמר בכנס מכון התורה והארץ כי יש להגיע לשמיטה הבאה מוכנים ועם מגוון פתרונות שיקלו על החקלאים והמדינה בשנת השמיטה.

הרה"ג יעקב אריאל | שבט תשע"ה

[מתוך סיקור ערוץ 7 לכנס השנתי]

מאות בני אדם השתתפו היום (רביעי) בכנס השנתי של מכון התורה והארץ בירושלים.

השנה, שנת השמיטה, נערך הכנס בסימן מצוות השמיטה והשלכותיה בהיבטים שונים של החיים הציבוריים בארץ. כמידי שנה השתתפו בכנס רבנים לצד אנשי אקדמיה.

"הכנס עסק בצדדים הציבוריים של השמיטה כגון היתר מכירה, הצדדים החברתיים של השמיטה ובהם שמיטת כספים במציאות הכלכלית של ימינו, והדבר השלישי הוא נושא השיווק של פירות וירקות בשמיטה שבא לידי ביטוי באוצר הארץ ואוצר בית דין", מסביר הרב יואל פרידמן, מרבני מכון התורה והארץ.

נשיא המכון, הרב יעקב אריאל, קרא בכנס להתחיל כבר כעת את ההכנות לשנת השמיטה, "התמודדות של מדינת ישראל והחקלאים במדינה עם שנת השמיטה הינה התמודדות קשה ומסובכת". הרב הוסיף שתפקידנו הוא להגיע לשמיטה הבאה מוכנים ועם מגוון פתרונות שיקלו על החקלאים והמדינה בשנת השמיטה.

ראש המכון, הרב יהודה עמיחי, דיבר על סוגיית הכנת מיצים בשמיטה מפרות וירקות הקדושים בקדושת שביעית. הרב ציין כי מפאת קדושת השביעית ניתן לייצר מיצים רק ממינים אשר נהוג בציבור להכין מהם מיץ. הרב הוסיף כי כיום מכינים מיצים ממינים רבים אשר בעבר לא נהגו לייצר מהם מיצים, דבר אשר מעלה שאלה הלכתית. הרב ציין כי ההכרעה בעניין זה היא ע"פ מנהג הרוב, ולכן מיצים ממינים אשר כיום רוב העולם נוהג לייצר מהם מיץ יהיו מותרים להכנה בשמיטה.

הכנס נחתם בשיחה מרתקת של אלידע בר שאול על חלוצי מזכרת בתיה והקונפליקטים אשר שנת השמיטה הביאה למושבה הצעירה בשנותיה הראשונות.