נטיעות בארץ ישראל המתחדשת

נטיעות בארץ ישראל המתחדשת

לרגל ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות (הלכה נפסקה כבית הלל) נסקור בקצרה חמישה מיני עצים מוכרים וחביבים.

אג' מרדכי שומרון | י' בשבט תשע"ג

"ונטעתים על אדמתם" - הקב"ה מבטיח לעמו ישראל כי בעת הגאולה יטע את עמו בארצו כעץ הנטוע עמוק באדמה ודבר אינו יכול להזיזו ממקומו. זוכים אנו לחיות בדור של גאולה עליו אומרת הגמ' במסכת סנהדרין (דף צ"ז ע"ב) : "ואמר  רבי אבא : אין לך קץ מגולה מזה שנאמר (יחזקאל ל"ו ח') : " ואתם הרי ישראל ענפכם תתנו ופריכם תשאו לעמי ישראל כי קרבו לבוא".

אמנם מהבחינה החקלאית תקופת ט"ו בשבט אינה העונה המועדפת לנטיעות, אולם יפה עשתה הקרן הקימת לישראל לפני שנים רבות, כאשר יזמה נטיעות בארץ ישראל המתחדשת בט"ו בשבט, וכך חיברה בין העם לארץ ולראש השנה לאילנות. זכינו והדבר הפך כבר למסורת בכל שכבות הציבור, דתיים ושאינם דתיים, ילדי הגן ותלמידי בתי הספר, עולים חדשים וילידי הארץ.

לרגל ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות (הלכה נפסקה כבית הלל) נסקור בקצרה חמישה מיני עצים מוכרים וחביבים.

 

זית - משבעת המינים שנשתבחה בהם ארצנו. עץ עמיד במיוחד ומאריך ימים. קיימים עצי זית בני מאות ואף אלפי שנים. מסוגל לחיות בכל סוגי הקרקעות ובכל תנאי האקלים ואינו מפסיק להניב את פריו עתיר האנרגיה. עונת הצימוח העיקרית היא בחורף והבשלת הפרי בסתיו. מטע הזיתים הגדול בארץ נמצא דווקא ב... לא תאמינו - ברמת הנגב (!). בשנים האחרונות הסתבר כי דווקא בתנאי גידול קשים יחסית ובהשקיה במים ברמת מליחות גבוהה מהמקובל מצליח עץ הזית להניב פרי איכותי וטעים במיוחד. הנחיות שתילה וגידול עבור שתיל קטן : יש לחפור בור בעומק של 40 ס"מ, לערבב כ- 3 ליטר קומפוסט באדמה שהוצאה מהבור ולשתול. יש להשקות לאחר השתילה כ-15 ליטר מים ובמשך השנה הראשונה להשקות פעמיים בשבוע בכמות של כ- 20 ליטר מים בכל השקייה.

 

אתרוג   -"פרי עץ הדר". גדל בארץ כ-3,000 שנה ומשמש כידוע למצוות ארבעת המינים. קיימים טיפוסים רבים ומגוונים בעלי גדלים וצורות שונות ומהם אף בעלי משקל של מספר ק"ג בזמן הבשלתם. העץ קוצני ולכן יש לטפל בקוצים כדי לזכות בפרי נאה ומושלם למצווה. כדי לקבל פירות יפים וגדולים העץ זקוק להשקיה מסודרת ולדישון. כאשר קונים עץ על מנת לגדלו בגינה חשוב  לוודא שהעץ אינו מורכב (כאשר העץ מורכב ניתן לראות באזור ההרכבה, בגובה של כ-10 ס"מ מעל לפני הקרקע מעין "חגורה" עבה). הנחיות שתילה : נחפור בור בקוטר של חצי מטר ובעומק של כחצי מטר נערבב את האדמה שהוצאה מהבור בקומפוסט בכמות של 6-7 ליטר. נשתול את העץ ונשקה בעזרת צינור כ- 25 ליטר מים. נקפיד להשקות פעמיים בשבוע  בשתי שנות הגידול הראשונות בכמות של כ- 40 ליטר מים בכל השקיה.

 

גפן  - אף היא משבעת המינים כידוע. גידול הגפנים בארץ התפתח מאוד בשנים האחרונות ובמיוחד ראוי לציין את כרמי היין המפוזרים בכל רחבי ארצנו. בעקבות הצלחת הגידול הוקמו בארץ בשנים האחרונות כ-150 יקבי בוטיק המייצרים, אמנם, כמויות קטנות בהשוואה ליקבים הגדולים ,אולם מצליחים להפיק יינות איכותיים במיוחד, הזוכים במדליות זהב רבות בתערוכות בינלאומיות. בגינה הביתית ניתן לגדל בקלות יחסית, ענבי מאכל וכך גם לזכות במצוות הפרשת תרומות ומעשרות שעיקרן מדאורייתא. חשוב לזכור את איסור כלאי הכרם ולהרחיק מיני ירקות ושאר צמחים חד שנתיים מהגפן . זמירת הגפן נחשבת למלאכה חיונית לצורך קבלת פרי איכותי ולכן היא אסורה בשנת השמיטה (ניתן לביצוע בשיטות מיוחדות בלבד). הנחיות לשתילה : נחפור בור בעומק 30 ס"מ ובקוטר 30 ס"מ נערבב 2 ליטר קומפוסט ונכסה את הצמח מתחת לפני ההרכבה. נשקה בשנה הראשונה פעמיים בשבוע בכמות של 15 ליטר בכל השקיה. הצימוח נמרץ ולכן נתקין הדלייה כדי שהגפן תוכל לטפס עליה. 

 

אפרשזיף(נקטרינה) -איננו הכלאה בין אפרסק ושזיף כפי שניתן להסיק משמו, לכאורה. זהו טיפוס (קלון) של אפרסק קרח שגדל בעקבות מוטציה גנטית. ישנם בארץ זנים רבים ממין זה הנבדלים זה מזה במראה, בטעם ובעונת ההבשלה. ניתן לגדל את העץ בגינה הביתית ולהנות משפע של פירות עסיסיים בקיץ. הפריחה שופעת במיוחד ואם לא נסיר לפחות שני שליש מהחנטים (או מהפרחים) יתקבלו פירות רבים, אולם קטנים מדי. יש להקפיד על השקייה מרובה ודישון בקיץ ולגזום את העץ בחורף כדי להבטיח את המשך הנבת הפירות. הנחיות לשתילה : באם אנו שותלים בחורף עץ חשוף שורש (לא בשקית) נחפור בור בהתאם לגודל מערכת השורשים נוסיף כ-2 ליטר קומפוסט, נערבב ונכסה מתחת למקום ההרכבה. נקפיד להשקות פעמיים בשבוע בכמות של 30 ליטר בכל השקייה. 

 

אגס - לפרי העסיסי והטעים הזה ישנן שתי בעיות. האחת מחלה בשם "חירכון האגס" הפוגעת לאחרונה באופן קשה במטעי האגסים והשניה בעיה הלכתית : רוב עצי האגס מהזן קוסציה שהוא הזן החביב על הצרכן הישראלי (מקורו מאטליה) מורכב על כנת חבוש וזו הרכבה אסורה מבחינת הלכות איסורי כלאים, כיון שאלו שני מינים שונים (ההגדרה הבוטנית שונה מההגדרה ההלכתית !). והבשורה המשמחת - בימים אלו אנו מפתחים בס"ד כנות "כשרות" אשר יוכלו לתת מענה הלכתי ראוי לבעיה. ועד שנגיע לפיתרון, מי שרוצה לגדל עץ אגס בגינתו יבדוק היטב האם העץ אינו מורכב על כנת חבוש ואז אסור לגדלו. אמנם כאשר אנו קונים את הפרי העסיסי והטעים הפרי מותר באכילה. הוראות שתילה : אם קנינו עץ חשוף שורש נחפור בור בהתאם לגודל מערכת השורשים , נוסיף 2 ליטר קומפוסט ונכסה. אם קנינו שתיל בשקית נחפור בור בקוטר של 30 ס"מ ובעומק של כ40 ס"מ נערבב 6 ליטר קומפוסט ונכסה. נשקה בשנה הראשונה פעמיים בשבוע בכמות של 30 ליטר בכל השקייה.

 

אז שתהיה לכולנו שנת ברכה, גשמי רצון בעיתם ועץ השדה יתן פריו.